Kobieta podczas budowy domu przegląda rachunki w poszukiwaniu oszczędności.

Budowa domu – jak obniżyć jej koszt?

Budowa domu to bez wątpienia jedno z największych wyzwań w życiu człowieka. I jedna z największych inwestycji, na jaką większość z nas kiedykolwiek się zdecyduje. Statystyki pokazują, że decydując się na postawienie domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, posiadać trzeba co najmniej 250 000 złotych. Jeżeli jednak wiemy, gdzie szukać oszczędności, kwotę tę możemy istotnie obniżyć. Przekonajmy się, co zrobić, aby zmniejszyć koszt budowy domu.

 

Kobieta podczas budowy domu przegląda rachunki w poszukiwaniu oszczędności.
Jak przebiega budowa domu?

Budowa domu to złożony proces. Z tego względu zwykle dzieli się go na kilka podstawowych etapów:

  • etap zero – wykonanie fundamentów;
  • etap surowy otwarty – ustawienie ścian nośnych budynku, wykonanie kominów, schodów i balustrad;
  • etap surowy zamknięty – zamontowanie okien, drzwi, położenie dachu;
  • etap podłączania instalacji kanalizacyjnych oraz elektrycznych;
  • etap prac wykończeniowych.

Jak za chwilę się przekonasz, konkretne oszczędności możesz znaleźć na każdym z etapów budowy. Wystarczy, że będziesz wiedział, gdzie szukać!

Oszczędności w początkowej fazie budowy

Planowanie potencjalnych oszczędności warto rozpocząć już na etapie wyboru projektu wymarzonego domu. Przede wszystkim, musisz dobrze oszacować, jakiej wielkości budynek spełni Twoje wymagania. Pamiętaj, że najczęściej spotykanym (i bardzo kosztownym) błędem jest budowanie domu o zbyt dużej powierzchni w stosunku do potrzeb przyszłych domowników.

Jaka powierzchnia będzie zatem optymalna? Najczęściej przyjmuje się, że rodzinie składającej się z dwóch lub trzech osób, w zupełności wystarczy stumetrowy dom. Cztero- lub pięcioosobowej rodzinie będzie zaś wygodnie w budynku o powierzchni 120 metrów kwadratowych.

Dlaczego wybór optymalnej powierzchni jest tak ważny? Ponieważ każdy dodatkowy metr kwadratowy to wyższe koszty robocizny, więcej materiałów budowlanych i wykończeniowych. Ponadto, większy dom będzie generował wyższe koszty po wybudowaniu – więcej pieniędzy będzie potrzeba, by go ogrzać, oświetlić, wyremontować, etc.

Zdecydowanie polecamy wybór gotowego projektu domu z katalogu architektonicznego. Jest to opcja nawet kilkakrotnie tańsza od indywidualnego projektu budynku.

Oszczędności w trakcie budowy

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek umiejętności budowlane lub wykończeniowe, możesz zdecydować się na to, by część prac wykonać samodzielnie. Pozwoli Ci to osiągnąć realne oszczędności, pamiętaj jednak, by nie podejmować się zadań, które przerastają Twoje umiejętności.

Oszczędności możesz szukać także podczas kupna materiałów budowlanych – odwiedzaj duże markety i sprawdzaj najnowsze promocje. Przeceny towarów sięgają często nawet 30%, możesz więc zyskać naprawdę wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *