Home staging – przygotuj mieszkanie na sprzedaż lub na wynajem

Home staging, choć być może brzmi tajemniczo, oznacza nic innego, jak odpowiednie przygotowywanie mieszkania na sprzedaż lub pod wynajem. Chodzi o to, by stworzyć swego rodzaju inscenizację dla nowych właścicieli lub najemców. Inscenizację, która pozwoli im poczuć się jak u siebie. Czym dokładnie zajmują się specjaliści od home stagingu? Jakie są podstawowe zasady przygotowywania wnętrz przed zrobieniem zdęć lub wizytą potencjalnych, nowych lokatorów. Sprawdź!

Home staging – po co?

Jeśli sprzedajesz mieszkanie lub chcesz je nająć, nie wystarczy podać potencjalnym lokatorom danych technicznych, ceny czy lokalizacji. Niezwykle istotny jest także czynnik emocjonalny. Mowa o wrażeniu, jakie mieszkanie wywiera na potencjalnych nabywcach lub najemcach. Taka osoba, wchodząc do mieszkania lub przeglądając ogłoszenie, musi poczuć się dobrze, muszę obudzić się w niej pozytywne skojarzenia. Musi pomyśleć, że właśnie w Twoim mieszkaniu mogłaby mieszkać.

Konieczne jest więc stworzenie odpowiedniej atmosfery i nadanie wnętrzom klimatu. Nie obędzie się oczywiście bez porządków, a może i odświeżenia koloru ścian, renowacji mebli czy, w bardziej zaniedbanych mieszkaniach, drobnego remontu. Czym się kierować podczas urządzania mieszkania pod wynajem czy na sprzedaż? Czytaj dalej.

Home staging – podstawowe zasady

Zanim zaczniesz przygotowywać wnętrza, obierz konkretną grupę docelową. Inaczej będziesz urządzać mieszkanie dla 4-osobowej rodziny, a inaczej mieszkanie dla studentów. Aranżując pomieszczenia, wczuj się w swoją grupę docelową i zastanów się, czego może oczekiwać od wynajmowanego lub kupowanego mieszkania.

Aby mieszkanie znalazło kupców lub najemców, musisz unikać m.in.:

  • Zagracenia wnętrz – za duża liczba mebli, bibelotów i prywatnych przedmiotów, takich jak zabawki dzieci, zdjęcia czy pamiątki zdecydowanie przeszkadzają w wywołaniu odpowiedniego wrażenia.
  • Bałaganu i brudu – koniecznie dokładnie posprzątaj całe mieszkanie, wytrzyj kurze, umyj okna i podłogi, poukładaj porozrzucane rzeczy, usuń pajęczyny.
  • Nieświeżego zapachu – wywietrz mieszkanie, użyj przyjemnego, delikatnego odświeżacza.
  • Jaskrawych kolorów mebli, dodatków, ścian czy podłóg – kolorystyka powinna być neutralna i stonowana.

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było atrakcyjne dla nowych lokatorów, pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Meble powinny być schludne, estetyczne i w jasnych barwach. Nie może być ich za dużo. Możesz je odmalować, okleić lub odrestaurować w inny sposób.
  • Podłogi – linoleum, stare dywany, pozdzierany parkiet działają zdecydowanie na niekorzyść. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. cyklinowanie parkietu czy nawet wymiana paneli.
  • Oświetlenie – jak mało co dodaje klimatu we wnętrzach. Postaw na boczne światło np. z kinkietów czy lampek.
  • Okna muszą być czyste. Możesz powiesić w nich gładkie firanki, a na parapecie postawić kwiaty.
  • Zadbaj o dekoracje i detale. Możesz położyć książkę na stoliku przy kanapie, przewiesić koc przez brzeg sofy, zaparzyć kawę lub herbatę i postawić na ławie, ułożyć owoce na tacy, powiesić kolorystycznie dobrane ubrania na wieszaku, rozgrzać w piekarniku miseczkę z aromatem do pieczenia – wszystko to doda przytulnego charakteru i poprawi atmosferę w mieszkaniu.

Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie umiaru, o porządku i odpowiednim klimacie. Jeśli trzeba, odśwież kolor na ścianach, odmaluj kafelki w łazience i w kuchni, postaw na stylowe dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *