para ubiegająca się o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny? Sprawdź, o co powinieneś zadbać zanim udasz się do banku

Marzysz o własnym mieszkaniu lub domu, ale obawiasz się, czy bank udzieli Ci odpowiednio wysokiego kredytu hipotecznego? Zanim złożysz wniosek kredytowy, możesz wykonać kilka prostych rzeczy, które znacznie zwiększą Twoją zdolność kredytową i zwiększą Twoje szanse na otrzymanie takiego finansowania, jakiego potrzebujesz.

Po pierwsze, historia kredytowa

Podczas procedury kredytowej, bank będzie chciał dowiedzieć się, czy w przeszłości sumiennie i terminowo spłacałeś swoje zobowiązania. W tym celu przeanalizuje Twoją historię kredytową w BIK. Jeżeli miałeś kiedyś problemy ze spłatą kredytów, pożyczek, rachunków, alimentów czy innych zobowiązań, bank najprawdopodobniej uzna Cię za niewiarygodnego.

Swoją historię kredytową możesz sprawdzić w systemie BIK po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Innym problemem może być sytuacja, w której nigdy nie korzystałeś z żadnego rodzaju kredytu czy pożyczki. Jesteś wówczas dla banku wielką niewiadomą i klientem, który potencjalnie może mieć problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Aby to zmienić, rozważ zaciągnięcie chociażby niewielkiej pożyczki czy kupno jakiegoś sprzętu na raty. Oczywiście zadbaj również o to, by terminowo spłacić je, zanim udasz się do banku.

Po drugie, inne zobowiązania

Podczas szacowania Twojej zdolności kredytowej bank uwzględni wszystkie Twoje bieżące zobowiązania:

  • niespłacone kredyty i pożyczki,
  • niespłacone raty,
  • wysokość limitu na karcie kredytowej,
  • wysokość kredytu odnawialnego na rachunku bankowym.

Co ważne, karty kredytowe i limit na rachunku bieżącym zmniejszają Twoją zdolność kredytową – nawet jeżeli z nich nie korzystasz.

Postaraj się spłacić wszystkie pożyczki, kredyty oraz raty, zanim udasz się do banku po kredyt hipoteczny. Jeżeli to możliwe zrezygnuj również z kart kredytowych czy odnawialnych limitów na rachunku bieżącym.

Po trzecie, współkredytobiorca

Twoje szanse na kredyt hipoteczny mogą znacznie wzrosnąć, jeżeli zdecydujesz się na zaciągnięcie go z drugą osobą. Co ważne, nie musi to być małżonek! O kredyt możesz starać się z właściwie dowolnie wybraną osobą. Może to być Twój rodzic, rodzeństwo, partner, przyjaciel, znajomy.

Oczywiście, aby współkredytobiorca zwiększył Twoją zdolność kredytową, musi on posiadać stałe źródło dochodu i dobrą historię kredytową. Jeżeli nie posiada regularnych zarobków, jest zadłużony lub w przeszłości miał problemy ze spłatą własnych zobowiązań – może obniżyć Twoje szanse na kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *