Stylowy salon urządzony z wykorzystaniem ikea hack.

Nowy trend w świecie DIY – ikea hack

Jeżeli tematyka urządzania wnętrz i do it yourselfjest Ci bliska, prawdopodobnie zdążyłeś już co najmniej raz zetknąć się z określeniem ikea hack, które w ostatnich miesiącach stało się bardzo popularne. Czy wiesz, co się pod nim kryje? Na czym polega hackowanie mebli z IKEA i czy to aby na pewno… legalne? Wszystkiego na ten dowiesz się już za chwilę!

Stylowy salon urządzony z wykorzystaniem ikea hack.
Ikea hack – definicja

Najogólniej ujmując, określenia ikea hackużywa się w stosunku do prac polegających na własnoręcznym przerabianiu tanich i popularnych mebli najbardziej znanej szwedzkiej marki meblowej. Oznacza to, że ikea hackiembędzie na przykład przerobienie słynnego, kwadratowego stolika Lack w stylową i niebanalną szafkę nocną. Innym przykładem może być przerobienie niedrogiej, lecz nudnej komody w niepowtarzalny mebel w stylu rustykalnym. Lub wzięcie na warsztat ławy kawowej i przerobienie jej na wygodne i oryginalne siedzisko.

Skąd wziął się pomysł na ikea hack?

Idea ikea hack narodziła się, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, z potrzeby. Nie jest tajemnicą, że stylowe meble na zamówienie, wybierane przez kreatywnego architekta wnętrz, to ogromny koszt. Wielu osób urządzających mieszkania czy domy na wydatek ten nie stać (lub po prostu nie chcą go ponosić, uznając, że jest zbyt wysoki). Wybierają się więc na zakupy meblowe do Ikea, oferującego niedrogie, funkcjonalne i estetyczne elementy wyposażenia wnętrz.

Meble z Ikea, pomimo wielu zalet, mają jedną, podstawową wadę – znajdują się w prawie każdym mieszkaniu. Decydując się na ich zakup, można właściwie zapomnieć o oryginalnie urządzonym wnętrzu. Co zatem zrobić, aby nie zbankrutować, a przy tym cieszyć się niepowtarzalnym wystrojem mieszkania? Kupić meble z Ikea, a następnie uruchomić kreatywność i je… zhackować!

Ikea hack – nasze propozycje

Masz ochotę przemienić się w hackera mebli z Ikea? Oto kilka propozycji, które możesz wykorzystać:

Oryginalne krzesło, utrzymane w stylistyce glamour

Przygotuj krzesło na metalowych nóżkach (np. model GUNDE, który kupisz w Ikea za 26 zł), białe futerko (np. dywanik TEJN, za około 50 zł) oraz złotą farbę w sprayu. Pomaluj nogi krzesła na złoty kolor i pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia. Na oparciu rozłóż puszysty dywanik. Gotowe!

Niepowtarzalna, rustykalna komoda

Do jej wykonania wystarczy Ci najtańsza i najpopularniejsza komoda z Ikea (model Malm kupisz za 149 zł), flizelinowa tapeta w wybranym przez Ciebie kolorze i wzorze, dwustronna taśma klejąca oraz stylowe uchwyty (6 sztuk). Odmierzone fragmenty tapet przyklej do frontów szuflad przy pomocy taśmy i przymocuj nowe gałki. I już! Stylowy mebel gotowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *