sterowanie systemem smart dom

Smart house – co to takiego?

Gartner, czyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich przedsiębiorstw, zajmujących się nowymi technologiami, przewiduje, że już za kilka lat w naszych domach będzie znajdowało się średnio 30 inteligentnych urządzeń, które będą się ze sobą komunikować. Zaintrygowany? Sprawdź, czym jest smart house i przekonaj się, dlaczego Gartner i inne korporacje zajmujące się inteligentnymi domami są tak pewni swego.

Internet Rzeczy

Inteligentne urządzenia, podłączone do sieci, określane są często mianem Internetu Rzeczy(z ang. IoT – internet of things). Według prognoz na całym świecie, do roku 2025, w użyciu ma znajdować się nawet 100 miliardów tego typu urządzeń. Najpopularniejszym przykładem Internetu Rzeczy są systemy smart house, czyli inteligentnego domu. Z każdym rokiem przybywa – zarówno na świecie, jak i w Polsce – rodzin, które korzystają na co dzień z tego typu rozwiązań. Wartość rynku IoT w naszym kraju osiągnęła już teraz zawrotną kwotę – 3 miliardów złotych i stale rośnie.

Czym jest smart house

Inteligentny dom, czyli system smart house, to zespół urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, komunikujących się ze sobą i zarządzających rozmaitymi funkcjami domu lub mieszkania. Urządzeniami można sterować zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie, dzięki aplikacjom mobilnym (wystarczy jedynie dostęp do internetu i smartfona lub komputera). Dla właściciela domu i mieszkania oznacza to możliwość swobodnego sterowania systemem, a także monitorowania tego, co dzieje się w nieruchomości podczas jego nieobecności – ma to niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Standardowy system inteligentnego domu składa się z urządzenia centralnego oraz właściwie nieograniczonej liczby sterowników, włączników, sensorów i czujników, umożliwiających sterowanie poszczególnymi funkcjami domu czy mieszkania.

Inteligentne mieszkania coraz częściej na rynku nieruchomości

Systemy smart house są coraz częściej wykorzystywane przez deweloperów. Z roku na rok rośnie liczba nowych mieszkań, w których wykorzystywane są systemy inteligentnego domu. Nic dziwnego! Polacy są coraz bardziej zainteresowani mieszkaniem w stylu smart house. – badania pokazują, że nawet 2/3 osób poszukujących domu lub mieszkania, wykazuje chęć posiadania systemów smart w swoich czterech kątach.

System inteligentnego domu znacznie zwiększa atrakcyjność i konkurencyjność nieruchomości deweloperskich. Z tego względu coraz większa liczba deweloperów decyduje na inwestycje w smart house.

Najważniejsze zalety systemów smart house to nie tylko większy komfort życia, a także obniżenie kosztów eksploatacji mieszkania – przede wszystkim rachunków za prąd. Kwestią, której nie można pominąć, jest także bezpieczeństwo. Systemy inteligentnego domu mogą uchronić dom przed pożarem, zalaniem czy włamaniem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *